Amirkhani on sanonut syytteen liittyvän asiaan, josta mediat ovat kirjoittaneet paljon. Hän on kiistänyt syyllistyneensä asiassa mihinkään rikokseen.
Vapaaottelija Makwan Amirkhania vastaan nostetun seksuaalirikossyytteen käsittely alkaa tänään Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa. Amirkhania syytetään pakottamisesta seksuaaliseen tekoon.
Toistaiseksi ei ole tiedossa, mihin syyte liittyy. Viime keväänä Amirkhani kuitenkin sanoi syytteen liittyvän asiaan, josta mediat ovat kirjoittaneet paljon.
Amirkhani nousi otsikoihin viime vuoden kesällä, kun laulaja Mira Luoti kertoi PMMP-dokumenttielokuvassa joutuneensa tv-sarjan kuvauksissa seksuaalisen väkivallan uhriksi. Luoti ei kertonut sarjan tai väitetyn tekijän nimeä, mutta myöhemmin Helsingin Sanomat paljasti sarjan olevan Julkkisselviytyjät. HS näki myös viestin, jossa sarjan tuotantoyhtiö Warner pahoitteli Luodille tämän kilpakumppanin eli Amirkhanin käytöstä.
Amirkhani kiisti tuolloin Instagram-julkaisussaan syyllistyneensä lainvastaisiin tekoihin. Hän myös sanoi jo aiemmin pahoitelleensa negatiivista käyttäytymistään vuosien takaisen tv-ohjelman kuvauksissa.
Amirkhani on kiistänyt syyllistyneensä asiassa mihinkään rikokseen.
Todennäköisesti suljetuin ovin
Ensimmäisenä oikeudenkäyntipäivänä käsitellään muun muassa salassapitokysymyksiä sekä kuullaan syyte. Koska kyse on seksuaalirikoksesta, on todennäköistä, että istunto käydään suljetuin ovin yleisön läsnä olematta.
Pakottaminen seksuaaliseen tekoon on rikosnimike, joka poistui rikoslaista 1.1.2023 alkaen osana seksuaalirikoslainsäädännön uudistusta. Rikoksen, josta Amirkhania syytetään, epäillään siis tapahtuneen ennen vuotta 2023.
Nykyään rikosnimike on seksuaalinen kajoaminen, joka koskee muita seksuaalisia tekoja kuin sukupuoliyhteyttä.
Nelosella vuonna 2017 esitettyä Julkkisselviytyjät-sarjaa kuvattiin Espoon Nuuksiossa. Ohjelmassa suomalaiset julkisuuden henkilöt lähetettiin muutamaksi vuorokaudeksi metsään ilman ruokaa tai riittäviä varusteita. Osallistujat jaettiin ohjelmassa pareihin.
Helsingin Sanomat ja Nelonen kuuluvat Sanoma-konserniin, joka on STT:n suurin omistaja.