Kirjoitus on Kouvolan Sanomien lukijan mielipide.
Inkeroisissa on liimailtu Sinimustan liikkeen tarroja, mikä on merkki paikallisten nuorten kytköksestä äärioikeistolaiseen ajatteluun. Myös Kouvolan keskustassa Sinimustan liikkeen sekä Kymenlaakson Active Clubin tarrat ovat tuttu näky.
Sinimusta liike on avoimen rasistinen ja fasistinen puolue. Active Clubit puolestaan ovat äärioikeistolaisia kampailulajiryhmittymiä. Tarrojen avulla ryhmät näkyvät katukuvassa ja somessakin heillä on omat kanavansa ajattelumaailmansa levittämiseen.
Nykypäivänä nuorilla ja pojilla on paljon haasteita ja huolia. Perheen taloudellinen tilanne voi painaa mieltä, koulussa pitäisi menestyä, Euroopassa käydään sotaa, ikätovereilta tulisi saada hyväksyntää...
Yhteisöllinen, myös aikuisten järjestämä, toiminta voi kiinnostaa. Urheilu ja energian purkaminen nyrkkeilytreeneissä tekee hyvää. Asioihin halutaan vaikuttaa ja omia pelkoja lievittää. Tällainen toiminta ja yhteisöllisyys ei ole kuitenkaan poikien itsensäkään kannalta hyväksi, jos taustalla on äärioikeistolaiset ja fasistiset ajatusmaailmat ja toimintatavat.
Syyskuussa Sisä-Suomen poliisi varoitti nuorten radikalisoitumisesta äärioikeistolaiseen ekstrimismiin. Myös FC Lahden ja Tapparan kannattajien äärioikeistolaisista nuorista pojista uutisoitiin vastikään (KS 4.10., YLE 21.9.). Viime kesänä Hamina Priden graffiti töhrittiin hakaristein (Kymen Sanomat 4.6.).
Suvaitsevaisuudenkaan nimissä ei tule suvaita toimintaa, joka pyrkii kaventamaan sananvapautta, yhteiskuntajärjestystä ja turvallisuutta.
Usein kuulee sanottavan kuinka feministit eivät ole kiinnostuneita miesten ja poikien asioista. Tämä ei kuitenkaan ole totta. Feministille tärkeää on kaikkien, myös poikien ja miesten, hyvinvointi, yhdenvertaisuus, osallisuus yhteiskuntaan ja turvallisuus.
Päättäjien tulee edistää yhteiskuntaa, jonka osana pojatkin saavat olla ilman väkivaltaa, rasismia ja ääriryhmittymiin tukeutumista. Olisiko tarvetta muodostaa kuntien, hyvinvointialueen, viranomaisten ja muiden nuorten kanssa työskentelevien kuten urheiluseurojen yhteinen paikallinen toimintamalli ja konkreettista yhteistyötä nuorten ääriajatteluun puuttumiseksi?
Pidetään siis kyliemme ja keskustan nuorista pojista huolta. Kysytään miten menee, tehdään yhdessä asioita, keskustellaan rasistisista ja väkivaltaisista mielipiteistä sekä luodaan tilaa olla omanlaisensa poika.
Siru Kivinen
Kouvolan kaupunginvaltuutettu (vas.)