Saksan lupaamat Leopard-taistelupanssarivaunut saadaan Ukrainaan maaliskuun lopussa tai huhtikuun alussa, kertoo Saksan puolustusministeri Boris Pistorius.
Ukrainalaissotilaiden kouluttaminen Marder-rynnäkköpanssarivaunujen käyttöön alkaa Pistoriuksen mukaan lähipäivinä. Leopard-taistelupanssarivaunujen käyttöön koulutus alkaa puolustusministerin mukaan hieman myöhemmin.
Saksa lupasi keskiviikkona toimittaa Ukrainalle 14 Leopard 2 A6 -tankkia maan armeijan, Bundeswehrin, varastoista. Samalla se antoi myös muille Euroopan maille luvan lähettää saksalaisvalmisteisia hyökkäysvaunuja Ukrainaan.
Saksan liittokansleri Olaf Scholzin mukaan tavoitteena on mahdollisimman nopeasti muodostaa kaksi Leopard 2 -tankkipataljoonaa Ukrainaan.
Leopard 2 -tankkeja on laajasti käytössä Euroopassa, mikä tarkoittaa sitä, että ammuksia ja varaosia on hyvin saatavilla.
Yhdysvallat lupasi keskiviikkona niin ikään lähettää Ukrainaan 31 Abrams-taistelupanssarivaunua.