Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Bloomberg: Kyproksella yli 20 ihmistä on sairastunut uudenlaiseen koronamuunnokseen – vielä ei osata sanoa, kuinka helposti deltacron leviää

Kyprokselta on löytynyt uutta koronaviruksen varianttia, johon on sairastunut ensitietojen mukaan 25 ihmistä. Asiasta kertoi uutistoimisto Bloomberg.

Kyprokselta kerrotaan, että uusi muunnos yhdistää deltaa ja omikronia, joten sille on annettu nimeksi deltacron.

– Tällä hetkellä on sekä omikron- että delta-tartuntoja, ja löysimme tämän kannan, joka on näiden kahden yhdistelmä, professori Leondios Kostrikis sanoi tv-haastattelussa perjantaina.

Kostrikis ja hänen tiiminsä ovat tunnistaneet 25 tällaista yhdistelmätapausta.

Kostrikis totesi Bloombergin mukaan, että jatkossa nähdään, onko tämä uusi kanta omikroniakin tarttuvampi. Hän kuitenkin arvioi itse, että erittäin tarttuva omikronmuunnos syrjäyttää yhdistelmäkannan.

Uudesta muunnoksesta kertoi Suomessa Uusi Suomi.