Espanja määräsi maanantaina yli 30 000 ihmistä pysymään sisätiloissa Kanarian La Palman saarella tulivuoren myrkkykaasujen vuoksi. Cumbre Vieja -tulivuori on purkautunut saarella jo kuukausia.
Hiljaisemman vaiheen jälkeen vuori aktivoitui uudelleen sunnuntaina, kun sen kraatterista kuultiin useita räjähdyksiä. Vuoresta purkautui valtava savu- ja tuhkapilvi.
La Palmalla kolmen kunnan asukkaat määrättiin sulkeutumaan sisälle ilmaan päässeen rikkidioksidin vuoksi.
Kenenkään ei tiedetä kuolleen syyskuussa alkaneiden purkausten vuoksi, mutta yli 2 800 rakennusta on tuhoutunut EU:n seurantapalvelun Copernicuksen mukaan. Tuhansia ihmisiä on joutunut evakkoon kodeistaan.
Kanariansaaret ovat suomalaistenkin turistien suosiossa, mutta La Palma ei ole matkailijoiden keskeisiä kohteita.