Huvipuistoissa myytäviksi ja jaettaviksi tarkoitetuista leluista on löytynyt puutteita, tiedottaa Tulli. Tullilaboratoriossa tutkittiin keväällä yhteensä 28 huvipuistolelua, joista 11 ei täyttänyt lainsäädännön vaatimuksia.
Useista paljettipehmoleluista irtosi testeissä paljetteja, jotka voivat Tullin mukaan aiheuttaa vaaratilanteen päätyessään lapsen nieluun tai hengitysteihin. Lisäksi yksisarvispehmolelusta irtosi muovinen silmä, joka voi niin ikään aiheuttaa tukehtumisvaaran.
Joissakin leluissa ikävaroitusmerkintä oli virheellinen. Mahdollinen vaara on ilmoitettava selkeästi lelun merkinnöissä.
Leluja, joista irtosi pieniä osia, ei päästetty myyntiin eikä jaettaviksi huvipuistoissa. Lisäksi ikävaroitusmerkinnät määrättiin korjattaviksi välittömästi.
Tulli tutkii vuosittain noin 600 lelua.