Formula ykkösten MM-sarjan kaksinkertainen maailmanmestari Fernando Alonso jatkaa mittavaa ja ennätyksellistä F1-uraansa ensi kaudella Aston Martinin ratissa.
Aston Martin kertoi tiistaina solmineensa 45-vuotiaan Alonson ja tallin toisen kuljettajan Lance Strollin kanssa jatkosopimukset ensi kaudesta.
Useissa huipputalleissa kisannut Alonso aloitti F1-kisakuljettajana Minardilla jo vuonna 2001 ja saavutti MM-tittelin Renaultin ratissa 2005 ja 2006. Espanjalainen on ajanut MM-sarjassa yhtäjaksoisesti lukuun ottamatta kausia 2002, 2019 ja 2020.
Alonso vakuutteli, ettei hänen kipinänsä MM-sarjaan ole hiipunut, vaikka kulunut kausi on tuonut espanjalaiselle vain kolme MM-pistettä.
– Otin aikani tämän päätöksen kanssa, mutta kilpa-ajaminen on elämäni ja intohimoni. Tiedän, että minulla on yhä vauhtia ja päättäväisyyttä kilpailla korkeimmalla tasolla, Alonso sanoi Aston Martinin tiedotteessa.
Kaikkien aikojen eniten F1-kilpailuja ajanut Alonso siirtyi Aston Martinin ohjaamoon kaudeksi 2023. Espanjalainen ajoi kyseisellä kaudella kahdeksan palkintosijaa, mutta sen jälkeen sijoituksia kolmen joukkoon ei ole tullut.