Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kapanen ja Laine viimeistelivät NHL:ssä – myös syöttöpisteen kerännyt Laine on ollut viime aikoina tehotuulella

St. Louis Bluesin Kasperi Kapanen ja Columbus Blue Jacketsin Patrik Laine pääsivät suomalaispelaajista maalin makuun jääkiekon NHL:ssä.

Kapanen pääsi maalintekoon, kun hänen seuransa otti 5–2-vierasvoiton Washington Capitalsista. Kapanen teki joukkueensa kolmannen maalin ottelun puolenvälin tuntumassa toisessa erässä.

St. Louisin pelipaitaan vasta hiljattain Pittsburgh Penguinsista vaihtanut Kapanen on nyt yhdeksän ottelun aikana tehnyt uudelle seuralleen kolme maalia ja yhden syötön.

Laine teki maalin ja keräsi syöttöpisteen, mutta isäntäjoukkue Anaheim Ducks päihitti silti vieraat 7–4.

Laine oli rakentamassa joukkueen toista, Boone Jennerin tekemää maalia avauserän viimeisillä minuuteilla. Lisäksi Laine teki joukkueen neljännen ja samalla viimeisen maalin ylivoimalla kolmoserässä.

Laine on tällä kaudella pelaamissaan 53 ottelussa tehnyt kaikkiaan 22 osumaa ja antanut 26 maalisyöttöä. Hän on ollut viime aikoina vahvassa vireessä, sillä Laine on kerännyt kymmeneen tuoreimpaan otteluunsa tehopisteet 6+7.

Kotkaniemi ja Teräväinen kirjasivat tilastoihinsa syöttöpisteen

Carolina Hurricanes kärsi 2–5-vierastappion Toronto Maple Leafsille.

Carolinan suomalaispelaajat Jesperi Kotkaniemi ja Teuvo Teräväinen kerryttivät kumpikin tililleen syöttöpisteen Martin Necasin toisen erän maalista.

Carolinan muista jäillä olleista suomalaisista Sebastian Aho ja Jesse Puljujärvi pelasivat kumpikin yli 17 minuuttia, mutta jäivät pisteittä. Maalivahti Antti Raanta oli poissa loukkaantumisen takia.

– Puolustimme erittäin hyvin, ja mielestäni liikutimme kiekkoa todella hyvin, kun lähdimme omasta päädystämme, Toronton päävalmentaja Sheldon Keefe sanoi NHL:n kotisivuilla.

Neljännessä Suomen aikaa varhain lauantaina pelatussa ottelussa Philadelphia voitti kotonaan Buffalon maalein 5–2.