Kenian Evans Chebet ja Sharon Lokedi juhlivat sunnuntaina New Yorkin maratonin voittoa. Chebet voitti miesten kilpailun ajalla 2.08.41, ja Lokedin voittoaika naisten kilpailussa oli 2.23.23.
Chebet, 33, voitti molemmat Pohjois-Amerikan perinteiset maratonkilpailut, sillä hän ennätti ensimmäisenä maaliin myös Bostonin maratonilla huhtikuussa.
– Bostonin kilpailu oli tätä rankempi, mutta se oli hyvä valmistautuminen tähän kilpailuun, Chebet kertoi voittajahaastattelussa.
Chebetin voittoaika Bostonissa oli 2.06.51.
Chebet voitti miesten kilpailun vakuuttavasti, mutta Lokedi kävi sekuntikamppailun Israelin Lonah Salpeterin ja Etiopian Gotytom Gebreslasen kanssa.
Eugenen MM-kisojen pronssimitalisti Salpeter oli toinen ajalla 2.23.30 ja maailmanmestari Gebreslase kolmas ajalla 2.23.39.