Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ollilla, 38, oli vakava huumeongelma – nyt hän asuu "maailman kummallisimmassa rivitalossa", jossa monesti kaikki muut paitsi henkilökunta ovat päihteissä

Asiakkaiden tarinoista välittyy usein ylisukupolvinen huono-osaisuus, mutta hyväkään perhetausta ei välttämättä takaa, etteikö elämä voisi suistua raiteilta.

"Maailman kummallisin rivitalo." Näin luonnehtii Tyrskyn johtaja Jenni Lehtimäki Lapinjärven Porlammilla sijaitsevaa Attendon mielenterveys- ja päihdekuntoutujien asumisyksikköä. Tyrskyn avaamisesta tuli keväällä kuluneeksi kaksi vuotta. Tyrsky toimii "asunto ensin" -periaatteella.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.