Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Meripäivillä saattoi joutua pulittamaan taksikyydeistä yllättäviä summia – Paikalliset taksiyrittäjät havaitsivat liikkeellä epätavallisen paljon muualta tulleita takseja

Meripäivillä oli liikkeellä monenlaisia takseja. Paikkakunnan taksiyrittäjien korviin kantautui tietoa ylihinnoitteluista. Pimeitäkin takseja huhutaan olleen liikkeellä, mutta niiden tunnistaminen on haastavaa.

Facebook-ryhmä Puskaradio Kotkassa on virinnyt laajaa keskustelua siitä, että Meripäivien aikaan esimerkiksi Kotkansaaren ja Hovinsaaren välisestä matkasta saattoi joutua maksamaan 120 euroa. Lieveilmiönä tämä ei ole kuitenkaan uutta, sillä nykyisen lain puitteissa ovat taksiyrittäjät voineet itse hinnoitella oman palvelunsa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.