Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Uutisanalyysi | Kampaamoalalla on Etelä-Kymenlaaksossa useita uhkakuvia, kuten pakkoyrittäjyys ja erot osaamisessa – Löytyykö taitavia tekijöitä tarpeeksi tulevaisuudessakin?

Palkkatyötä on Kotkassa ja Haminassa enää niukasti tarjolla, kun Hairman hakeutui konkurssiin. Yrittäjäura ei välttämättä houkuta nuoria. Koronapandemia on niittänyt työharjoittelumahdollisuuksia.

Istahdin haminalaisen parturi-kampaamon tuoliin odottamaan vuoroani. Molemmilla työntekijöillä oli asiakas käsittelyssä, ja edelläni oli yksi odottaja. Oli hetki aikaa ajatella, ja ajattelin partureita.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kymen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Kymensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi