Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kymenlaakson hyvinvointialue lahjoitti Ukrainaan neljä autoklaavia ja muuta sairaalatavaraa – "Sinne varmaan tarvittaisiin ennemminkin ammuksia, mutta niitä ei ole nyt antaa"

Tarpeettomaksi käyneet sterilointilaitteet aloittivat maanantaina matkansa keskussairaalasta kohti Ukrainaa.

Kymenlaakson hyvinvointialue teki materiaalilahjoituksen Ukrainaan. Maanantaina keskussairaalan pihalta rekan kyytiin lastattiin neljä autoklaavia, eli leikkausinstrumenttien sterilointiin tarkoitettua laitetta. Lahjoitukseen lähti myös iso kasa leikkaussali-instrumentteja, instrumentinpesukoneita sekä kaksi keskoskaappia.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kymen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Kymensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi