Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kotkalaisessa räppikulttuurissa artistit kirjoittavat biisejä ongelmista ja tunteista, joista ei voi puhua – "Teen musiikkia siitä, mitä koen ja näen ympärillä, näen sitä, että jengi vetää huumeita ja kuolee niihin"

Röge ja Oka tekevät räppiä omassa Metsolan kellaristudiossaan. Jeri-K, Dedo Eazy, Jopo ja Toblis tuntevat kotkalaisen ahdistuksesta kumpuavan rappioräpin. Santeri Bremer ja Matias Mykkänen pitävät Kotkassa loppuunmyytyjä räppibileitä. Räppikulttuuria on, mutta millaista se on, riippuu keneltä kysyy.

Kotkalainen räp-skene? No ei sitä ole. Kotkalaiset räppärit Anton Kröger, 22, ja Oliver Kansa, 18, hymähtävät. Ainakaan he eivät itsensä lisäksi tiedä ketään muita kotkalaisia räp-musiikin tekijöitä.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kymen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Kymensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi