Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kymenlaakson keskussairaalan isotooppiyksikkö sulkee ovensa keväällä – Sulku ei ole välttämättä lopullinen

Tarkkaa sulkemisaikaa ei ole tiedossa. Kotkan yksikön sulun aikana lähimmät tutkimuksia tarjoavat paikat ovat Helsingissä, Espoossa ja Lappeenrannassa.

Kymenlaakson keskussairaalassa toimiva HUS diagnostiikkaan kuuluva isotooppiyksikkö on lopettamassa toimintaansa toistaiseksi. Isotooppiyksikössä tehdään tutkimuksia radioaktiivisilla lääkeaineilla. Suurin osa tutkimuksista on erilaisia kuvauksia ja suurin potilasryhmä tulee syöpäsairauksista.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kymen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Kymensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi