Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ainakin satavuotiaalla kuparisella kahvipannulla keitettiin 11 litraa kahvia kerrallaan – Useat ovat ryystäneet siitä sumpit Kotkassa

Wahlroosin makkaratehtaalla pannu oli kovassa käytössä 1950-luvulle saakka. Sitten työntekijöitä oli jo niin paljon, että kahvin keittämisen laitteisto tuli sähkön taakse.

Wahlroosin makkaratehtaan henkilökunnalla oli vielä sen perustajan, Veikko Wahlroosin, aikana ilmainen ruoka ja kahvi siihen saakka, kunnes työntekijät valittivat ruuan laadusta.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kymen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Kymensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi