Venäläisvaunut kolistelevat edelleen Kymenlaakson rautateillä – Haminan–Kotkan satamassa kauttakulkuliikenne pyörii lähes entisellään
Haminan–Kotkan satamayhtiön toimitusjohtaja Kimmo Naski kertoo, että satamista puuttuu nyt se tavara, joka kuuluu Venäjälle asetettujen pakotteiden piiriin. Rautateillä idän tavaraliikenteen odotetaan hiipuvan vuoden loppua kohti.
Venäläisvaunut kolistelevat edelleen Kymenlaakson rautateillä. Väyläviraston rautatieliikennejohtaja Markku Nummelin kertoo, että pakotteiden vuoksi Venäjän ja Suomen välinen rautatieliikenne on pudonnut 60 prosenttia normaalista. Liikenne vähenee koko ajan, mutta vielä venäläisvaunuja kulkee.
Mainos: Mediatalo Keskisuomalainen

Haluatko lukea koko jutun?
Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kymen Sanomien sisällöt.
Tilaa 3 kk 4 €/kk Tilaa 6 vk 3,50 €/vk
Digitilauksen sisältö
- Kymensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
- Näköislehti
- Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
- Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
- Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi
Oletko jo tilaaja? Kirjaudu