Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Rauli Virtanen on haastatellut Nelson Mandelaa, Muhammad Alia ja Patu Patasta – Toimittaja tuo kesällä valokuvanäyttelynsä Hamina Bastioniin: "En ole huippukuvaaja, vaan vain tyyppi, joka on jaksanut kantaa kameraa mukanaan 50 vuotta"

Virtasen ulkomaantoimittajan ura alkoi jo vuonna 1970. Ensi syksynä hän haluaa olla paikalla, kun yhdysvaltalaiset joukot lähtevät Afganistanista: "Käyn yhden miehen taistelua valejournalismia vastaan."

Toimittaja Rauli Virtasen vieressä on iso valokuva Nelson Mandelasta. Vapaustaistelijan ja Etelä-Afrikan entisen presidentin haastatteleminen on ollut yksi Virtasen 50-vuotisen ulkomaankirjeenvaihtajan uran ikimuistoisimmista hetkistä.