Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Summalaisten veneveistämöiden historiasta kirja – Tekijät toivovat katoavan kansanperinteen pääsevän esille myös Suomen merimuseossa Kotkassa

Merimuseossa lämmetään ajatukselle summalaisen veneveistohistorian tallentamisesta ja asettamisesta näytteille Vellamoon.

Jorma Rautapää ja Timo Suomalainen ovat huolissaan merkittävän kansanperinteen vaipumisesta pikku hiljaa unholaan. Niinpä pitkään klassikkoveneitä harrastanut Rautapää ja Summasta kotoisin oleva veneenveistäjä Suomalainen päättivät koota veneenveiston historiaa yksiin kansiin. Syntyi äskettäin julkaistu Veneenveistäjien Summa – kertomuksia itäisen Suomenlahden veneistä ja veistäjistä -teos.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.