Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Noora Kiili voisi ottaa mukaan myös muumit ja joulupukin – Sunilan matkailua koetetaan kehittää, niin että se kiinnostaisi myös tavallista kulttuurituristia

Tavalliset kulttuurituristit voisivat löytää Sunilan. Kaukaakin tulevat matkailijat voisivat innostua siitä. Aasialaiset ovat jo Helsingissä, ja sieltä tulee nopeasti Kotkaan — jos jokin houkuttelee. — Sunilalla on potentiaalia matkailun kehittämiseen. Aika on nyt kypsä, vakuuttaa Cursorin projektipäällikkö Noora Kiili. Hän aikoo kääntää mahdollisuuspuheet konkreettiseksi toiminnaksi. Kymenlaakson liitto on juuri osoittanut 25 000 euroa Alvar Aallon Sunilan matkailu- ja investointisuunnitelman tekemiseen. Toiset 25 000 euroa tulee Kotkan kaupungilta ja Kotkan — Haminan seudun kehittämisrahoista. Tehtävänä on etsiä uusia yrittäjiä alueelle. Heidän pitäisi tuoda sinne esimerkiksi majoitus- ja ohjelmapalveluja.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.