Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pyhtäälle suunnitellaan kylää, missä on saaren tunto, mutta autolla pääsee pihaan — Keihässalmelle saaristokylä on suuri kehitysaskel

Pyhtään saaristokylän suunnitelmista järjestettiin ensimmäinen yleisötilaisuus. Kaavoitus valmistunee ehkä ensi kesänä.

Pyhtään Keihässalmen kehittäminen on saanut aimo sysäyksen saaristokylän rakentamisen suuntaan. Pääkaupunkiseudulla asuva kansanedustajaEero Lehti (kok.) on kiinnostunut olemaan toimija ja sijoittaja alueella, mikäli kunta saa valmiiksi kaavan, joka mahdollistaa alueen kehittämisen.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kymen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Kymensanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi