Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Äänestysinnokkuus nousi Suomessa vajaalla kahdella prosentilla — Kaakkois-Suomessa äänestettiin vain hieman viime eduskuntavaaleja enemmän, valtakunnallisesta keskiarvosta jäätiin reilusti

Innokkaimmin äänestettiin Virolahdella ja Pyhtäällä, Kotkassa laiskimmin. Myös kaikissa Etelä-Kymenlaakson kunnissa äänestettiin enemmän kuin viime vaaleissa.

Nukkuvien puolue menetti tämän vuoden eduskuntavaaleissa kannattajiaan. Suomessa äänestysinnokkuus kasvoi vuodesta 2015 vajaalla kahdella prosentilla. Koko maassa äänestysprosentti oli viime eduskuntavaaleissa 70,1 prosenttia, tänä vuonna se kipusi tasan 72 prosenttiin.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.