Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kotkan viime vuoden tilinpäätös ylijäämäinen – Kertynyt alijäämä on kuitattu ja kaupunginjohtaja Sirviö iloitsee: "Satama ja Kotkan Energia tekivät hyvän tuloksen"

Tyytyväisyyttä vuoden 2019 tilinpäätöksestä himmentää vallitseva koronaviruksen aiheuttama tilanne, jossa kuntien talouden tiedetään jo nyt heikentyvän merkittävästi tänä vuonna. Kotkan tilannetta helpottaa kertynyt 9 miljoonan euron ylijäämä.

Kotkan kaupungin viime vuoden tilinpäätös on emokaupungin osalta 140 000 euroa ylijäämäinen. Koko kaupunkikonsernin tilinpäätös on 6,7 miljoonaa euroa ylijäämäinen ja kumulatiivinen alijäämä on kuitattu.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.