Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kotkalaiskirjailija Petri Pietiläinen ahmii kaksi kirjaa päivässä, hän ottaa romaanin mukaansa jopa baarin tupakkakoppiin – Kymmenvuotiaana hän lainasi Sunilan kirjastosta kaikki Angelikat ja Catherinet: "Valehtelin sujuvasti, että lainaan näitä äidilleni"

Tiistaina 8. syyskuuta vietetään kansainvälistä lukutaitopäivää. Päivän tarkoituksena on muistuttaa lukutaidon merkityksestä ja koulutuksen tärkeydestä. Kymen Sanomat selvitti muun muassa, mikä on koripallovalmentaja Roope Mäkelän suosikkikirja ja mikä teos on muusikko Janita Tiussan yöpöydällä.

Petri Pietiläiselle lukeminen on hengittämistä. Kotkalainen kirjailija kertoo, että hänellä on ollut nenä kiinni kirjassa siitä lähtien, kun hän oppi viisivuotiaana lukemaan.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.