Kantasatama: "Tässä seisotaan nyt" – Uutta kaupallista hankekehittäjää ei olla hakemassa, enemmänkin uskotaan alueen olemassa oleviin toimijoihin ja mahdollisen uuden löytymiseen tätä kautta
Monen toimijan kehitystyö ja hankkeet Kantasataman kehittämisessä ovat työn alla. Tapahtumakeskus ja kampus ovat valmiina vuonna 2023. Kotkan kaupunkisuunnittelujohtaja Markku Hannonen piti tilannekatsauksen.
Kantasataman kehittämisessä on ollut monta vaihetta ja paljon asioita on työn alla. Uusin päätös on se, että outlet-hankkeen maankäyttösopimus irtisanotaan hankkeen toteutumattomuuden vuoksi. Onko tämä merkki siitä, että uutta yhteistyökumppania, liikemiestä, sijoittajaa tai hankekehittäjää alueen toimintojen kehittämiseen tuolta vapautuvalta osalta aletaan etsiä, Kotkan kaupunkisuunnittelujohtaja Markku Hannonen?
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.