Haminan Energia Oy:n biokaasulaitos on seissyt pysähdyksissä 1,5 vuotta Virolahden Vaahterikolla – Yhtiö päättää laitoksen lopettamisesta tai uudistamisesta vuoden loppuun mennessä
Biokaasulaitoksen laitetoimittajan konkurssi kaksi vuotta sitten lamautti kuuden miljoonan euron investoinnin toiminnan. Jos toimintaa laitoksella haluttaisiin jatkaa, olisi käytännössä rakennettava täysin uusi laitos uudella teknologialla.
Haminan Energia Oy:n biokaasulaitos Virolahden Vaahterikolla on ollut pysähdyksissä viime vuoden alkupuolelta saakka. Vuonna 2015 käyttöönotetun laitoksen toiminta jouduttiin ajamaan ajas melko pian sen jälkeen, kun sen laitteistot toimittanut BioGTS Oy ajautui konkurssiin vuoden 2018 lopulla.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.