Sairaanhoitaja kertoo: Koksin ohje koronalle altistuneille hoitajille on tulla töihin normaalisti, eikä testiin pääse ilman oireita – "Johtoa kiinnostaa vain se, että vuoroissa on tarpeeksi väkeä"
Koksissa työskentelevä sairaanhoitaja haluaa kertoa sairaalan arjesta, koska on huolissaan. Kymenlaakson keskussairaalan ja Kymsoten tiedotus työntekijöille, ohjeistus suojautumisesta ja suunnitelma koronapotilaiden hoidosta teho-osaston täyttyessä aiheuttavat sairaanhoitajan mielestä epävarmuutta. Johtajaylilääkäri Marja-Liisa Mäntymaa pitää ohjeita ja suunnitelmia riittävinä.
Toissaviikolla Kymenlaakson keskussairaalassa oli tiedossa useita koronalle altistuneita työntekijöitä eri osastoilla. Oli perjantai ja altistumisista tietävät odottivat ohjeita työnantajaltaan Kymsotelta.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.