Vertailu | 2 000 luumenin otsavalo on kuin majakan valokeila, mutta tavalliselle kävelylenkille sellaista ei tarvitse – Testasimme viisi erilaista otsalamppua, löysimme suosikin ja heikoimman
Otsalampun kirkkaus kannattaa valita käyttötarkoituksen mukaan, eikä aina ole tarvetta antaa lampun loimottaa kirkkaimmalla asetuksella. Otsalamput testannut eräopas Matti Vesterinen neuvoo hankkimaan otsavalon palvelevasta ammattiliikkeestä, jos haussa ovat tietynlaiset ominaisuudet.
Otsalamput ovat yleistyneet viime vuosina lenkkipoluilla syys- ja talviaikaan, ja joskus vastaantulijat ovat niin kirkasotsaisia, että vastaantulija suorastaan häikäistyy. Kaupoissakin valinnanvaraa riittää: on halpoja peruslaitteita, valollisia pipoja ja jopa satojen eurojen välineitä, joissa saattaa olla mukana vaikka bluetooth-yhteys sovelluksineen. Maksimivalotehot vaihtelevat noin 100 luumenista tuhansiin luumeneihin.