Tilaa lehti

Tilaa Kymen Sanomat verkkosivuilta tai soita (05) 2100 5600.

Rekkajonot

Katso Vaalimaan rekkajonon tilanne tästä

Anna palautetta

Anna toimitukselle palautetta tästä.

Paikallislehdet

Koulukorttelin ympärillä monenlaista ilmaa

22.1.2010 4:00

Kaupunginvaltuuston jäsenten keskuudessa velloo monia kysymyksiä. Kannatuksen ohella löytyy tiukkaa vastustusta. Veikko Mäenpää

HAMINA. Haminan kaupunginvaltuuston jäsenten suhtautuminen mittavaan koulukorttelisuunnitelmaan vaihtelee paljon. Tämän viikon alussa pidetyn valtuustoseminaarin jäljiltä tuntemukset läikähtelevät lähinnä sen mukaan, rakennetaanko uusi uimahalli Torinvarren koulun tontille ja miten pitkälle kaupungin pitäisi satsata taloudellisesti suunnitelman muiden osien toteuttamiseen.

Sosialidemokraattien valtuustoryhmän puheenjohtaja Olavi Muuronen sanoo, että koulukorttelia koskevassa suunnitelmassa epäilyttää eniten, mikä on kokonaisuuden lopullinen hinta ja miksi kaupungin pitää olla rakennuttajana ja toteuttajana, vaikka operatiivista toimintaa on tulossa ulkopuolelta.

- Onko uuden uimahallin paikka sittenkään tässä korttelissa? Jos Satamakadun uimahalli voitaisiin korjata 2,5 miljoonalla eurolla, niin täytyy selvittää, minkä tasoinen halli vanhasta vielä saataisiin tuolla summalla. Ryhmämme mielestä uimahallin oikea paikka ei ole koulukorttelissa.

- Jos yksityisellä rahalla rakennutetaan vaikka minkälainen lukaali - kylpylät, hotellit sun muut, niin siitä vaan. Mutta se arveluttaa, että kaupunkia esitetään enemmistöosakkaaksi perustettavaan osakeyhtiöön, sanoo Muuronen.

Kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Timo-Jussi Talsi tietää, että ryhmässä on monenlaista ilmaa: kannatusta löytyy Ruissalon hallin laajentamiselle, uuden uimahallin rakentamiselle liikuntahallin viereen sekä koulukortteliajatukselle.

- Koulukorttelisuunnitelman vastustajia varmaankin epäilyttää takauksen antaminen.

- Itse olen tämän suunnitelman kannalla. Paikka on hyvä uimahallille ja samalla päästään elvyttämään keskustaa muutenkin. Vaikka riskitekijöitä ehkä onkin, niin rakennettu kiinteistö ei katoa minnekään. Ja kyllä toimintaa pyörittävät operaattoritkin ovat valmiita sijoittamaan tähän paljon.

Talsin mielestä matkailun kehittämisestä Haminassa on turha puhua, jos koulukorttelin suunnitelmia ei uskalleta toteuttaa. Vanhan uimahallin korjaaminen on joka tapauksessa hänen mielestään poissa kuvioista.

Keskustan valtuustoryhmää johtavan Jaakko Koskisen mukaan uusi uimahalli tarvitaan, mutta hän kysyy heti perään, mistä rahat?

- Tämä suunniteltu kortteli on mahdollinen ratkaisu, jos ajatellaan keskustan vetovoimaa. Mutta varmasti keskustelua nousee siitä, miten paljon kaupunki satsaa muihin osiin. Minun ja ryhmän kanta on varovaisen myönteinen. Missään tapauksessa vanhaa uimahallia ei kannata enää korjailla.

Koskinen aprikoi myös, mikä vaikutus Haminan imagoon on sillä, että parhaalla liiketontilla seisotetaan vuosikausia vanhaa koulua tyhjillään.

- Ratkaisuja on turha vitkutella. Valtuuston enemmistö täytyy kuitenkin saada korttelisuunnitelman taakse eikä sen suhteen näytä kovin lupaavalta, sanoo Koskinen.

Lähetä LähetäFacebook FacebookDel.icio.us Del.icio.usMySpace MySpace
Sähköposti lähetetty!

Lähetä uutinen kaverille

Kymen Sanomat: Koulukorttelin ympärillä monenlaista ilmaa

Veikko Mäenpää HAMINA. Haminan kaupunginvaltuuston jäsenten suhtautuminen mittavaan koulukorttelisuunnitelmaan vaihtelee paljon. Tämän viikon alussa pidetyn valtuustoseminaarin jäljiltä tuntemukset läikähtelevät lähinnä sen mukaan, rakennetaanko uusi uimahalli Torinvarren koulun tontille ja miten pitkälle kaupungin pitäisi satsata taloudellisesti suunnitelman muiden osien toteuttamiseen.

Lue koko uutinen:
http://www.kymensanomat.fi/Uutiset---Uutiset-maakunnasta/2010/01/22/Koulukorttelin++ymp%C3%A4rill%C3%A4+monenlaista+ilmaa/201038337260/5

(*) Pakolliset kentät

Veikko Mäenpää HAMINA. Haminan kaupunginvaltuuston jäsenten suhtautuminen mittavaan koulukorttelisuunnitelmaan vaihtelee paljon. Tämän viikon alussa pidetyn valtuustoseminaarin jäljiltä tuntemukset läikähtelevät lähinnä sen mukaan, rakennetaanko uusi uimahalli Torinvarren koulun tontille ja miten pitkälle kaupungin pitäisi satsata taloudellisesti suunnitelman muiden osien toteuttamiseen.

Lue koko uutinen:
http://www.kymensanomat.fi/Uutiset---Uutiset-maakunnasta/2010/01/22/Koulukorttelin++ymp%C3%A4rill%C3%A4+monenlaista+ilmaa/201038337260/5

" />