Tuomas Kuparinen ja Ville Iiskola Kuopion Palloseurasta KooTeePeehen
23.12.2009 4:00
Toppari Erkka Länsimies (vasemmalla) on tehnyt yksivuotisen jatkosopimuksen FC KooTeePeen kanssa. Tuomas Kuparinen siirtyy Kotkaan Kuopiosta ja tuo mukanaan 206 Veikkausliigapelin kokemuksen.
Kuvaaja: JORMA JYRKILÄ
Toppari Erkka Länsimies teki jatkosopimuksen.
JORMA JYRKILÄ
KOTKA. Jalkapallon Ykkösessä pelaava FC KooTeePee julkisti tiistaina kaksi merkittävää uutta ja yhden tärkeän jatkosopimuksen.
Viime kaudella Veikkausliigan Kuopion Palloseuraa edustanut kokenut keskikenttäpelaaja Tuomas Kuparinen, 30, on tehnyt yksivuotisen sopimuksen kotkalaisten kanssa.
- En voisi itse kuvitella parempaa paikkaa kuin Kotka ensi kaudelle, enkä vähiten valmentaja Janne Hyppösen vuoksi, Kuparinen sanoi.
Hyppönen valmensi Kuparista toissa kaudella MyPassa. Kuparinen on pelannut yhteensä 206 liigapeliä ja tehnyt niissä 20 maalia.
- Terrierimäisestä Kuparisesta tulee keskikentälle hyvä pari Marko Tyyskälle. Hän oli yksi MyPan parhaista keskikentällä, Hyppönen kehui.
Kuopiosta etelärannikolle siirtyy myös KooTeePeen 24-vuotias maalivahtihankinta Ville Iiskola, joka on tehnyt 1+1-mallisen sopimuksen seuran kanssa.
- Iiskolalla on edelleen halu kehittyä pelaajana ja hänellä on reilusti liigapelejä alla, Hyppönen perusteli Iiskolan valintaa.
Kotkalaisen jalkapallokoulun tuote Erkka Länsimies,23, teki KooTeePeen kanssa yksivuotisen jatkosopimuksen.
- Erkalla on kovuutta ja pääpelivoimaa. Hän on varteenotettava vaihtoehto uransa lopettaneen Jussi Kinnaslammen paikan täyttäjäksi, Hyppönen sanoi.
KooTeePeellä on tällä hetkellä 20 pelaajan harjoitusrinki, josta tammikuun aikana seuloutuu ensi kauden joukkueen runko.
MyPassa viime kaudella pelannut hyökkääjä Niko Nakari saapui tiistaina seuran testiin ja liittyi harjoitusvahvuuteen.
- Testattavaksi on tulossa joitain kotimaisia ja mahdollisesti myös ulkomaalaisia pelaajia, Hyppönen sanoi.
Lähetä uutinen kaverille