YLEISURHEILU: Kolmen piirin ottelu Lappeenrannassa 17.9.16

17.9.2016 21:09

LAPPEENRANTA. Piiriottelu Kimpisen kentällä 17.9.2016:

Kokonaiskilpailu: 1) Etelä-Karjalan Yleisurheilu 235, 2) Kymenlaakson Yleisurheilu 119, 3) Lahden seudun Yleisurheilu 104.

P15 100 m: (-0,4): 1) Lassi Hirvonen ValkKa 11,71, 2) Otto Pulkkinen ImU 12,15, 3) Akseli Tyystjärvi ImU 12,56, 4) Eero Peltola IitPy 12,80, Arttu Sandberg LahdA DNS, Kilpailun ulkopuolella: Juho Jylhämaa LahdA 13,15.

P15 300 m: 1) Lassi Hirvonen ValkKa 36,55, 2) Toni Väyrynen ImU 40,45, 3) Lauri Kykkänen ImU 42,71, 4) Oskari Sorsa LahdA 44,01, Eero Peltola IitPy DNS.

P15 1000 m: 1) Jaakko Lehtinen KarhKa 2.49,22, 2) Niko Putkinen KarhKa 2.49,86, 3) Lauri Syväranta LahdA 3.05,96, 4) Mika Karkkonen ImU 3.32,47, 5) Christian Nevametsä ImU 3.41,49, Juho Repo ParikkU DNS.

P15 100 m aj: (+1,1): 1) Otto Pulkkinen ImU 14,23, 2) Karim Echahid LahdA 15,65, 3) Tobias Honkanen PertPo 16,36, 4) Akseli Tyystjärvi ImU 16,55, Mika Karkkonen ImU DNS.

P15 Korkeus: 1) Otto Pulkkinen ImU 175, 2) Otso Mikkilä ImU 170, 3) Lauri Syväranta LahdA 160, 4) Karim Echahid LahdA 150,

P15 Pituus: 1) Otto Pulkkinen ImU 5,91, 2) Lassi Hirvonen ValkKa 5,90, 3) Eero Peltola IitPy 5,39, 4) Eero Virtanen ImU 5,28, 5) Juuso Pyyhtiä LahdA 4,80, Arttu Sandberg LahdA DNS, Kilpailun ulkopuolella: Juho Jylhämaa LahdA 4,96.

P15 Kiekko: 1) Eero Virtanen ImU 48,62, 2) Otto Pulkkinen ImU 36,70, 3) Tobias Honkanen PertPo 32,13, 4) Juho Jylhämaa LahdA 30,76, 5) Julius Sorsa KarhKa 25,13, Matias Åström KarhU DNS.

P15 Moukari: 1) Eero Virtanen ImU 36,62, 2) Julius Sorsa KarhKa 28,94, 3) Tobias Honkanen PertPo 26,49, 4) Juho Jylhämaa LahdA 23,14, 5) Otso Mikkilä ImU 17,09.

P15 1000 m viesti: 1) Kymy 3 2.15,70, 2) EKY 2 2.16,90, 3) LasY 1 2.22,01.

M17 100 m: (+0,3): 1) Eetu Hietanen KuusKi 11,90, 2) Vili Valtonen ImU 12,19, 3) Tommi Lipiäinen ImU 12,86, Janne Hentunen LappUM DNS, Kilpailun ulkopuolella: Toni Väyrynen ImU 12,68.

M17 400 m: 1) Kaapo Kummunsalo LappUM 57,47, 2) Eetu Hietanen KuusKi 1.01,37, 3) Tommi Lipiäinen ImU 1.04,08.

M17 1500 m: 1) Jere Lipiäinen LappUM 4.50,54.

M17 110 m aj: (+1,5): 1) Eetu Hietanen KuusKi 15,10, 2) Jori Turtiainen LappUM 15,89, Márk Szücs-Bártfai EspTa DNS.

M17 Korkeus: 1) Eetu Melanen LappUM 185, 2) Lauri Kiuru PyhtKi 170, 3) Vili Valtonen ImU 150,

M17 Pituus: 1) Vili Valtonen ImU 5,90, 2) Eetu Hietanen KuusKi 5,73.

M17 Kiekko: 1) Vili Valtonen ImU 36,49, 2) Simo Airaksinen KarhU 33,77, 3) Valtteri Vajavaara LappUM 29,51, 4) Lauri Eskola IitPy 28,56.

M17 Moukari: 1) Vili Valtonen ImU 45,72, 2) Valtteri Vajavaara LappUM 43,20, 3) Lauri Eskola IitPy 37,79.

N17 100 m: 1) Juulia Kokko ImU 12,69, 2) Riina Heikkonen LappUM 13,22, 3) Aino Tuomi LahdA 13,42, 4) Noora Hautamäki PyhtY 13,43, 5) Fanni Jauhiainen KuusKi 13,59, 6) Kaisa Koskinen LahdA 13,62, 7) Petra Mannonen KarhKa 13,76, Opri Saari LahdA DNS, Kilpailun ulkopuolella: Eveliina Härkönen KarhU 14,82, Aada Jauhiainen KuusKi 13,97, Kilpailun ulkopuolella: Aada Salonen LahdA 14,91, Emilia Tapionlinna LahdA 14,08. Erä 1 (+0,8): 1) Juulia Kokko ImU 12,69, 2) Riina Heikkonen LappUM 13,22, 3) Aino Tuomi LahdA 13,42, 4) Noora Hautamäki PyhtY 13,43, 5) Fanni Jauhiainen KuusKi 13,59, 6) Kaisa Koskinen LahdA 13,62, 7) Petra Mannonen KarhKa 13,76, Erä 2 (+0,5): Opri Saari LahdA DNS, Kilpailun ulkopuolella: Eveliina Härkönen KarhU 14,82, Aada Jauhiainen KuusKi 13,97, Kilpailun ulkopuolella: Aada Salonen LahdA 14,91, Emilia Tapionlinna LahdA 14,08.

N17 400 m: 1) Moona Korkealaakso LappUM 58,74, 2) Elena Jyrkinen LappUM 1.02,89, 3) Veera Rautiainen IitPy 1.03,47, 4) Fanni Jauhiainen KuusKi 1.07,09, 5) Hanna Lammassaari LahdA 1.10,17, 6) Kia Vesala LahdA 1.13,56, Janette Hanski KarhU DNS, Kilpailun ulkopuolella: Emma Pasanen LahdA 1.07,56, Ella Sirmola LahdA 1.07,58, Kilpailun ulkopuolella: Sara Kinnunen LahdA 1.07,04. Erä 1: 1) Moona Korkealaakso LappUM 58,74, 2) Elena Jyrkinen LappUM 1.02,89, 3) Veera Rautiainen IitPy 1.03,47, 4) Fanni Jauhiainen KuusKi 1.07,09, 5) Hanna Lammassaari LahdA 1.10,17, Janette Hanski KarhU DNS, Erä 2: 1) Kia Vesala LahdA 1.13,56, Kilpailun ulkopuolella: Emma Pasanen LahdA 1.07,56, Ella Sirmola LahdA 1.07,58, Kilpailun ulkopuolella: Sara Kinnunen LahdA 1.07,04.

N17 1500 m: 1) Salla Laukkanen LahdA 4.58,41, 2) Elena Jyrkinen LappUM 5.02,13, 3) Ada Koskelainen KarhU 5.36,28, 4) Nea Pallonen LappUM 5.56,93, Ella Jyrkinen LappUM DNS, Kilpailun ulkopuolella: Emma Jyrkinen LappUM 5.23,80.

N17 100 m aj: (+2,0): 1) Minttu Mattinen LappUM 15,55, 2) Noora Hautamäki PyhtY 16,29, 3) Taina Puumalainen IitPy 16,29, 4) Neea Pykäläinen KarhU 18,67.

N17 Korkeus: 1) Nea Roiha ParikkU 150, 2) Venla Pulkkanen LahdA 150, 3) Milka Riiali ImU 145, 4) Sara Kinnunen LahdA 140, 5) Ada Koskelainen KarhU 130, Roosa Kinnunen LahdA DNS, Kilpailun ulkopuolella: Iida Pousi LahdA 140, Kia Vesala LahdA 135,

N17 Pituus: 1) Noora Hautamäki PyhtY 5,27, 2) Riina Heikkonen LappUM 5,25, 3) Minttu Mattinen LappUM 5,08, 4) Hanna Lammassaari LahdA 4,40, 5) Emilia Tapionlinna LahdA 4,38, 6) Aada Salonen LahdA 3,90, Ilona Kekkonen LahdA DNS, Janette Hanski KarhU DNS, Kilpailun ulkopuolella: Ella Sirmola LahdA 4,44, Iida Pousi LahdA 4,35, Kilpailun ulkopuolella: Kia Vesala LahdA 3,82, Essi Vehmaa LappUM DNS.

N17 Kiekko: 1) Riikka Purho KouvU 38,73, 2) Maria Olkkonen HartVoi 37,09, 3) Iida Pulkkanen LahdA 32,88, 4) Minttu Mattinen LappUM 30,62, 5) Petra Mannonen KarhKa 23,24, 6) Salla Hovatov ImU 22,47, Kilpailun ulkopuolella: Jella Paloposki ImU DNS, Pinja Piipari HartVoi 27,61, Kilpailun ulkopuolella: Mila Takki LahdA 21,40.

N17 Moukari: 1) Anni Sinelampi LahdA 49,22, 2) Eeva Laine LappUM 33,63, 3) Salla Hovatov ImU 31,43, 4) Riikka Purho KouvU 31,22, 5) Maiju Koivula KarhKa 28,26, Aada Salo IitPy DNS, Kilpailun ulkopuolella: Jella Paloposki ImU DNS, Sara Kinnunen LahdA 25,65.

N17 1000 m viesti: 1) EKY 2 2.26,42, 2) LasY 1 2.28,02, 3) Kymy 3 2.38,76.