Moottoritien siltatyöt käynnistyivät Pyhtäällä
17.2.2012 13:35Kymijoen Pyhtään haaran ylittävien siltojen rakennustyöt käynnistyivät Pyhtäällä. Kohteeseen rakennetaan kaksi moottoritiesiltaa ja yksi kevyen liikenteen silta.
Töistä johtuen Kymijoen itärannalla sijaitseva Annulantie on suljettu liikenteeltä. Työt kestävät kesään 2013 saakka.
Rakennuskohde on nykyisen valtatie 7:n välittömässä läheisyydessä. Kymijoen veneväylä pysyy käytössä siltatelineeseen rakennettavan kulkuaukon avulla. Muutokset on merkitty paikan päällä opastein. Tienkäyttäjiä ja veneilijöitä kehotetaan varovaisuuteen työmaan lähistöllä.
Työt kuuluvat E18 Koskenkylä–Kotka-hankkeeseen, jossa valtatie 7 (E18) rakennetaan moottoritieksi Loviisan Koskenkylän ja Kotkan Kyminlinnan välillä.


















