Isännöintiliitto: lumivaarojen torjunnasta ei kannata säästää
26.1.2012 12:48
Liukkauden torjunnasta ja lumien pudottamisesta taloyhtiössä ei voi tinkiä.
—Omaa tai muiden turvallisuutta ei kannata vaarantaa, korostaa Isännöintiliiton lakimies Marina Furuhjelm.
Ulkoalueiden hoitokustannukset ovat keskimäärin 3 prosenttia hoitovastikkeesta ja lumityöt ovat tästä vain osa.
— Kyse on usein melko pienistä summista, joten taloyhtiössä ei kannata ottaa riskejä säästämällä lumitöistä, Furuhjelm neuvoo.
Hyvin johdetussa yhtiössä on varauduttu talven kuluihin. Yllätysten varalle taloyhtiöllä kannattaa olla maksuvalmiuspuskuria noin 10-15 prosenttia vuoden vastikelaskutuksesta.
Riskien minimoimiseksi isännöitsijät toivovat myös kulkijoilta varovaisuutta. Talvikeliin ei kannata lähteä liukkailla kesälipokkailla. Lumenputoamisen vaara-alueista varoittavia puomeja, lippusiimoja ja opasteita on aina noudatettava


















