Uimahalli valtaamassa Haminan parasta liiketilaa

4.2.2012 4:00

Ehdin jo ihmetellä, mistä YIT on saamassa rahoituksen koulukorttelin lomaosakkeisiin. Viime syksynä Skanska ja koulukortteliin hotellioperaattoriksi tulossa ollut yhtymä totesivat, ettei nykyisellä pääoman hinnalla pystytä tekemään kannattavaa sijoitusta ko. paikkaan. Pelästyin lähinnä sitä, onko Haminan kaupunki tytär- tai osakkuusyhtiöineen antamassa rahaa YIT:n lomaosakerakentamiseen.

Koulukortteli ei ole sopiva paikka uimahallille. Se vie kalliita kerrosneliöitä Haminan keskustasta noin 50 vuodeksi.

Haminaan ollaan etsimässä matkailuhoukutinta. Uimahalli Viipurinkadulle, Kaarlonkadun ja Erottajakadun väliin on todellinen matkailuhoukutin. Tehdään 50 metrin allas, joka voidaan jakaa 25 metrin uima-altaaksi sekä erilliseksi hyppyaltaaksi.

Kaikki suuret kilpailut SM-kisoista alkaen uidaan sekä 25 metrin että 50 metrin altaissa. Haminan lähiseuduilla ei ole lainkaan isoa allasta. Lännestä se löytyy Helsingistä ja pohjoisesta Kuopiosta. Haminalla olisi mahdollisuus saada uimareita leirille Haminaan. Tulijoita olisi Suomesta ja ulkomailta.

Liikuntahallin ja uimahallin kokonaisuus on kiistämättä etu Haminalle.

Useista pyynnöistä huolimatta ei Haminan johto ole pitänyt tarpeellisena kysyä puolustusministeriöstä, onko Haminan varuskunnalla tarvetta uimahallille, jossa altaan syvyys on suurimmillaan useita metrejä. Tulisiko ministeriö mukaan uimahallihankkeeseen?

Haminaan etsitään matkailuvalttia. Nykyisin yhtenä tärkeimmistä on urheilumatkailu. Urheilun muuttuessa ammattimaiseksi ovat harjoitusleirit olleet jatkuvasti esillä myös uimarien keskuudessa. Tietenkin halliin tulisi tehtäväksi kaupunkilaisia palveleva lastenallas, lämminvesiallas voimisteluun, kylmävesiallas. Kokonaisuutta ajatellen uimahallin yhteyteen rakennettaisiin kylmä- ja suolahuoneet.

Toivon, että Haminan päättäjät ottaisivat asian omakseen, eivätkä tyytyisi lähes pakonomaiseen esittelijöiden tuomaan tämä tai ei mitään -ehdotukseen.

Jyrki Jokinen

Kaupunginvaltuutettu (vas.)

Hamina