Matkailu raadollistaa
11.1.2010 4:00
Jukka Behm kuvaa nokkelasti ahdistuneita turisteja ahdistavissa tilanteissa.
Jukka Behm: Matkoilla. Romaani. Tammi 2009. 224 s.On itse asiassa yllättävää, kuinka harvoin kirjailijat käsittelevät romaaneissaan kirjailijan työtä. Jukka Behmin Matkoilla-romaanissa näin kuitenkin tehdään.
Tarinassa liikutaan Phuketissa, Thaimaassa. Siellä Patong Love Hotelissa majailee muiden matkailijoiden seassa Suomesta lennätetty turistiryhmä. Yksi suomalaisista on kirjailija Jaana Varis, romaanin minäkertoja. Hän on julkaissut omalla nimellään lastenkirjoja ja salanimellä aikuisten räväkämpää kirjallisuutta.
Romaanin ytimessä on se, mitä muita lomalaisia tarkkailevan ja seuraavaa kirjaansa suunnittelevan Variksen korvien välissä liikkuu. Samalla käsitellään kiintoisasti kirjailijan luomistyötä yleisemminkin.
Matkoilla kuvaa suorastaan pirullisen osuvasti erityyppisiä turisteja oman ”turistiudensa” ikeen alla. Lomailun ahdistavuuden lisäksi jokaisen henkilön kohdalla läsnä on menneisyys, jokin sinne juurensa ulottava ohdake.
On vararikkonsa perheeltään salaava ja väkisin lomailusta innostuva konsultti, jonka vaimo on tympääntynyt mieheensä ja pikkuvanha tytär tutkii käsittämättömän intohimoisesti muurahaisia. On yksin matkalle lähtenyt myöhäiskeski-ikäinen Kalevi, joka tuskastuu ihmisten ja itsensä kohtaamisesta.
On Arvo ja Mirjami, iäkäs pariskunta jonka toinen osapuoli on menettänyt kommunikointikykynsä ja toinen kykynsä kuunnella ja kohdata puolisonsa muuttuneena. Ja on Jalmari, Jaanan nuorukaiseksi varttunut poika, joka kutsuu äitiään Mamiksi ja jota äiti yrittää usuttaa Phuketissa runsaina tarjolla olevien aisti-ilojen pariin.
Sujuvasti ja nokkelasti kirjoittava Behm repii auki paratiisiksi mainostetussa paikassa lomailun arkisen raadollisuuden, sen epätavallisen tilan kun pitäisi nauttia olostansa vaikka väkisin. Raadollisia ovat myös henkilöiden kohtalot, joidenkin ihan kirjaimellisesti.
Henkilöiden tarinat kietoutuvat yllättävien sattumien kautta yhteen yhä tiukemmin ja yhä hurjemmin seurauksin. Jopa niin hurjin, että edes kirjailija Jaana Varis ei meinaa pysyä vauhdissa mukana.
Pari vuotta sitten Behm voitti Tammen aikalaisromaanikilpailun teoksellaan Dr Mumbai, jossa käsiteltiin nasevasti suomalaisuutta ulkomaalaisen silmin.
Nokkeluus ja hirtehinen huumori ovat läsnä myös Matkalla-teoksessa. Lopputulos on ovela, sujuvasti kerrottu romaani.
VILLE MIETTINEN