Jäähyväiset johtajille

31.1.2012 0:00

Kaameat pomot (Horrible Bosses, USA 2011). O: Seth Gordon. PO: Jason Bateman, Charlie Day, Jason Sudeikis, Kevin Spacey, Jennifer Aniston, Colin Farrell ja Jamie Foxx. 1 t 33 min. K-12. Warner.
★★★★✩
Eri aloilla työskentelevä kaverikolmikko kyllästyy samoihin aikoihin totaalisesti pomoihinsa. Yksi ei saa ylennystä, vaan jatkuvaa nöyryytystä, toinen on päivästä toiseen seksuaalisesti ahdistettuna, ja kolmas ei kestä katsoa, kun hänen firmaansa ajetaan tarkoituksellisesti alas.

Lopulta tilanteet etenevät siihen pisteeseen, että pomoista on päästävä. Ja mieluiten lopullisesti. Kaverukset yrittävät ottavat yhteyttää alan miehiin, mutta päätyvät lopulta murhien vaihtamiseen kuin Alfred Hitchcockin Muukalaisia junassa –elokuvassa konsanaan.

Pääosakolmikko onnistuu, mutta varsinkin Kevin Spacey, Jennifer Aniston ja Colin Farrell tekevät herkulliset roolityöt kaameina pomoina. Ja vielä heitäkin hauskempi on Jamie Foxx.

Kaameat pomot jatkaa samalla linjalla kuin Kauhea kankkunen 1—2, Bad Teacher ja Morsiusneidot. Nämä kaikki ronskit nykykomediat ovat menestyneet erinomaisesti.

Tosikoille tällaista elokuvaa ei uskalla suositella. Mutta kuten lopun pieleen menneet kohtaukset osoittavat, elokuva ei ota itseään vakavasti, vaikka työpaikkakiusaaminen ja ihmisten alentaminen vakava asia onkin.

Tapani Juusola

Viikon vuokratuimmat


1. (5.) Kaameat pomot
2. (1.) Herra Popper ja pingviinit
3. (-.) Killer Elite
4. (-.) Siepattu
5. (2.) Hanna
6. (-.) Colombiana
7. (3.) Trespass
8. (4.) Apinoiden planeetan synty
9. (7.) Kauhea kankkunen 2
10. (8.) Älä pelkää pimeää
(suluissa sijoitus viime viikolla)